Sketchnoting – co to jest?

Czym jest sketchnoting?

Z angielskiego sketch – szkic, noting – notowanie. Są to notatki rysunkowe czyli notowanie
z elementami szkicowania, rysowania
. Notatki robione są ręcznie i zawierają elementy wizualne takie jak strzałki, linie, punktory, ramki itp., a także proste rysunki czy symbole.

Zalety sketchnotingu

Notatki wizualne mają wiele zalet. Może je każdy wykonać. Są o wiele ciekawsze niż tradycyjne notatki wizualne. Robiąc notatki odręcznie więcej zapamiętujemy i łatwiej przypominamy sobie treść zanotowaną w ten sposób.

Wykorzystanie obrazu podczas notowania nie tylko często upraszcza i skraca proces zapisu (całe lub część zdania można zastąpić symbolami), ale także dokładniej przekazuje sens. Notatka pozwala przekazać trudne rzeczy w łatwy sposób.

Dodatkowo notatki przyciągają uwagę, zaciekawiają odbiorcę oraz uatrakcyjniają przekaz.

Czy są wady? Na razie ich nie znalazłam. Może je robić każdy, wystarczy kartka papieru i zwykłe cienkopisy.

Dlaczego wybrałam notatki wizualne?

O sketchnotingu dowiedziałam się jakiś czas temu. Ktoś wspomniał, że przy nauce języka obcego można wykorzystać notatki wizualne. Sprawdziłam w Internecie co to jest. Pomyślałam sobie czemu nie wykorzystać ich do nauki niemieckiego języka prawniczego?

W tej metodzie podoba mi się jej prostota. Nie trzeba mieć wielkiego talentu plastycznego by rozpocząć robienie notatek wizualnych. Poniżej znajdziesz przykłady moich notatek. Przyznaję, że pierwsze notatki nie były równe. Specjalnie ich nie poprawiałam by pokazać, że nie są one idealne.

Poza tym sprawia mi to przyjemność. Stale poszukuję ciekawych sposobów na naukę niemieckiego języka prawniczego.

Przykłady

Pierwsza z moich notatek na temat niektórych zawodów prawniczych:

To przykład notatki na zapamiętanie nazw sądów polskich przy użyciu niemieckiego systemu prawnego:

Ostatni przykład dotyczy notatki sporządzonej tylko w języku polskim by łatwiej zapamiętać kto jest kim na szczeblu województwa:

Więcej moich notatek

Wszystkie moje notatki znajdziesz na moim koncie na instagramie (https://www.instagram.com/o.prawie.po.niemiecku/). Chciałam by notatki można było znaleźć łatwo w jednym miejscu. Będą one także zamieszczane na blogu czy na facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *